Lekcja 2 / Yawara - przygotowanie do użycia - Instytut Budokan

Rodokan Combat Karate Kempo


Krzysztof Rosowski Instytut Budokan
Rodokan Combat Karate Kempo
Przejdź do treści

Menu główne:

Lekcja 2 / Yawara - przygotowanie do użycia

Podstawy - lekcje > Yawara
yawara
Yawara jest niepozorną, ale skuteczną bronią. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi łatwo ją ukryć i dlatego mamy szansę zaskoczyć silniejszego napastnika. Broń ta służy do walki w bliskim dystansie, a z tym możemy sobie poradzić po odpowiednim przygotowaniu.
Aby yawara mogła być skutecznie użyta, musi być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Położenie broni ma ułatwić podjęcie akcji w samoobronie tak aby nie było zauważalne dla potencjalnego napastnika. Jednym z takich miejsc jest rękaw, z którego yawara wpada wprost do opuszczonej dłoni i natychmiast jest gotowa do użycia. Oczywiście taki element trzeba przetrenować, aby mógł być skuteczny podczas obrony.
yawara-kubotan
Innym doskonałym miejscem do umieszczenia yawary jest pasek. W tym wypadku dłonie nie muszą kontrolować broni, jak to ma miejsce w przypadku ukrycia w rękawie. Mogą swobodnie wykonywać wszelkie czynności. Należy pamiętać jednak, że podczas przemieszczania yawara może wysunąć się i upaść na podłogę dlatego też ułożenie to preferowane jest głównie przez osoby przebywające przez dłuższy czas w tym samym miejscu.
Jeśli ukrywamy yawarę w torebce w stercie niepotrzebnych rzeczy to w trakcie niebezpiecznej sytuacji mamy niewielką szansę, że uda nam się użyć jej do obrony. Szczególnie w chwili kiedy będziemy się czuli zagrożeni i zestresowani. Przy braku swobodnego dostępu do wnętrza torebki lepiej posłużyć się długopisem taktycznym, który umieszczony na wierzchu nie będzie rzucał się w oczy.
Długopis taktyczny możemy również umieścić w kieszeni z przodu lub z boku marynarki i nikt nie zwróci na to uwagi.
kubotan-yawara
Jeśli do obrony chcemy użyć kubotanu, to również musimy umieścić go w łatwo dostępnym miejscu. Często z kubotanem połączone są klucze. To rozszerza repertuar technik, jakie możemy użyć w obronie, ale zwiększa wielkość narzędzia. W takiej sytuacji nie powinniśmy umieszczać broni razem z kluczami głęboko wewnątrz kieszeni bocznych spodni, bo w sytuacji zagrożenia możemy mieć problem z szybkim wyciągnięciem.
Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w kieszeni bocznej wyłącznie kluczy. Kubotan znajduje się wtedy na zewnątrz w pobliżu dłoni gotowy do akcji.
Do obrony możesz użyć wielu podobnych do yawary narzędzi. Może to być latarka, długopis taktyczny lub kubotan. Należy jednak pamiętać o tym, że narzędzie do obrony musi znaleźć się w dłoni jak najszybciej a przecież często dzieje się to w sytuacji stresowej. Czasami sekunda może zadecydować o tym, czy uratujemy zdrowie lub życie. Dlatego ucząc się posługiwania yawarą poza podstawowymi technikami, powinniśmy trenować również takie elementy.
YAWARA KUBOTAN
yarara
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego